FELIETONY RECENZJE REPORTAŻE WIDEO WYWIADY AKTUALNOŚCI
RECENZJA
Sztuka sama w sobie
Ola Jasińska
PODAJ
DALEJ

 • Częstochowa, wbrew pozorom, jest miastem, w którym nawet miłośnik sztuki znajdzie coś odpowiedniego dla własnych zainteresowań. Miejska Galeria Sztuki oferuje wystawy czasowe i wystawę stałą - prace Zdzisława Beksińskiego. Aktualnie w ekspozycji wystaw czasowych możemy znaleźć między innymi Jurajską Jesień czy Imaginację.

   

  Odwiedzenie owej galerii jest ciekawym doświadczeniem. Nie chodzi tutaj o samo obcowanie ze sztuką, ale także o porozmawianie o niej z pracownikami galerii. Osoby, które opowiadają o wystawach, zdecydowanie potrafią zachęcić do zainteresowania się tematem dzieł, które znajdują się na ekspozycji. Szczególnie może pomóc to nowicjuszom, którzy z tematem sztuki nie spotykają się zbyt często.

   

  Mówiąc o samych pracach - każdy znajdzie coś, co mu się spodoba, co go zaintryguje czy wywoła emocje. Aktualna ekspozycja zawiera obrazy, na których widnieje pejzaż jesieni i natura w jej najlepszej okazałości, prace częstochowskiej malarki Małgorzaty Bryndzy, które w zależności od punktu widzenia i interpretacji ukazują odbiorcy inne zjawiska czy dzieła Zdzisława Beksińskiego, które zachwycają swoim surrealizmem i skłaniają do refleksji na temat ulotności i kruchości ludzkiej egzystencji. Nawiązując do samej wystawy Beksińskiego: aktualnie jest wyceniana na ponad trzysta tysięcy złoty i oprócz obrazów malarza zawiera także jego rysunki i grafiki. Co ciekawe sam Zdzisław Beksiński mówił za życia, że nie chce, aby w Częstochowie znajdowała się stała wystawa jego prac, ponieważ nie chciał torować drogi lokalnym artystom.

   

  Biorąc pod uwagę całokształt eskpozycji, można śmiało stwierdzić, że odwiedzenie naszej galerii na pewno nie będzie czasem zmarnowanym. Kontakt ze sztuką i oglądanie jej z bliska zdecydowanie odpręża i pozwala zagłębić się w umysł artysty, przemyśleć wiele kwestii, spróbować dociec, co miał na myśli, malując swój obraz. Podejście z bliska do malowidła, zobaczenie jego szczegółów i posunięć pędzlem daje naprawdę ogromną satysfakcję i pozwala na bliższy kontakt ze sztuką samą w sobie.

   

  Podsumowując, warto chodzić do galerii sztuki, warto obcować ze sztuką, warto się nad nią zastanawiać i  samodzielnie interpretować dzieła. Przeznaczenie chociażby godziny na przejrzenie kilkunastu obrazów, umożliwia nam szerszy pogląd na pojęcie sztuki i na spokojne przemyślenie kwestii, które artyści poruszają w swoich dziełach. Sztuka jest tworzona dla ludzi, dlatego korzystajmy z tego!

  Ola Jasińska

  Humanistka, miłośniczka muzyki, sztuki, literatury i oczywiście herbaty. W wolnych chwilach stara się zgłębiać tajniki filozofii i próbować swych sił w teatrze. 

  ZOBACZ WIĘCEJ

  Niezależny portal społeczności
  I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie